Home About Contact Site Map
Inverness Music Festival  
News
Provisional Timetable
Trophy Winners

2017 Trophy Winners

The Trophies page has more information about the classes each trophy is awarded to.


<

CLASS

TROPHY

WINNER

Premier Curtis Craig Memorial Trophy

Mark Green

Premier Elizabeth Davis Quaich

Eoin C Cumming

B04 Valerie Fraser Cup

Paul Wilson

B05 Fraser (brass ensembles) Trophy No Entries
CG01 Jean Slater Shield

Emily MacMillan

CH01 Rossal Cup

Andy Pandy Playgroup

CH04 Northern Meeting Trophy

Mulbuie Primary P3-4

CH05 Donna Campbell Memorial Cup

North Kessock Primary P5-7

CH11 Insches Challenge Cup No Entries
CH12 Kingsmills Trophy

Kirkhill Primary

CH14 Culduthel Cup No Entries
CH17 Saltire Society Plaque for Scots Song

Milton of Leys Primary P4-7

CH19 Free Church of Scotland Scroll No Entries
CH22 C. of S. Presbytery of Inverness Praise Cup

Dalneigh Primary

CH25 Carnegie Challenge Quaich

Ness Bank Church Choir

CH26 St Aubyn's Trophy

Ardersier Forte

CH27 Leys Castle Trophy

Ardersier Forte

CL02-CL04 Coisir Nan Teud Trophy

Erin Gillies

CL05 Soroptimists International of Inverness Quaich No Entries
GC01 Saltire Society (junior) Plaque

Cosir Ghaidhlig Allt A'Mhuilinn

GC02 Saltire Society (Gaelic choirs) Quaich No Entries
GC04 Murd. MacGregor Memorial Quaich No Entries
K08 Alistair Gordon Memorial Trophy

Violet Matheson

K09 Pianoforte Quaich

Zoe Hodi

K15 Summerfield Duet Trophy No Entries
LM03 Laoureux Challenge Trophy

Dingwall Academy School Orchestra

MC02 James McAdam Memorial Trophy No Entries
MM04 Fraser (group music making) Cup No Entries
PG01 Rennie Quaich

Isla Ross

PG01 - PG03 Piping Society of Inverness (chanter) Cup

Isla Ross

PG02 MacLennan Quaich

Samuel MacLeod Tait

PG03 Inverness Schools Pipe Band Trophy

Finlay MacMillan

PG04 Lovat Cup

Ruaraidh Drennan

PG05 Piping Society of Inverness (under 15yrs) Cup

Kyle Cameron

PG06 Fraser (piobaireachd) Cup

Hamish Drennan

PG07 Inverness Piping Society (Under 18yrs) Cup

Louis Peteranna

PG08 Curtis Craig Memorial (piobaireachd) Quaich

Louis Peteranna

PG09 R.B.L.S. Inverness Branch Piping Quaich

Kyle Cameron

SC02 Balnain Trophy

Helen Urquhart

SC03 Liz Quinn Cup

Anndra Cumming

SC05 Black Isle Shield

Eoin Cumming

SC07 Allan Trophy

Caragh Gillot

SC08 Webster Memorial Trophy

Mary MacVicar

SC09 Highland Strathspey & Reel Society Challenge Cup

Kirsty Grant

SC10 Scott Skinner Trophy

Mark Green

SC11 Menzies Shield

Calum Dunbar

SC12 Swordale Quaich

The Three Musicteers

SC14 Clan Munro Association Cup

Sweetie Break

SC15 Sheila & Roddie Urquhart Quaich

Kiltearn Fiddlers

SC16 Highland Music Trust Quaich

Alison MacKenzie & Clava

SD01 Inver Quaich

Farr Primary Team 2

SD02 RSCDS Forres Juniors' Trophy

MOL Lads & Lassies

SD03 Ness Quaich No Entries
SD04 Inverness RSCDS Cup

RSCDS City Moves

SD05 Culloden Trophy

RSCDS City Moves

SD06 Lamont Cup

South Loch Ness Schools

SD07 BJS CDC Isle of Skye Trophy No Entries
SD08 Jim Stott Shield

Ashley Road School

SD09 Loch Broom Shield

RSCDS City Moves

SD09-SD14 Jaap Kirchner Memorial Trophy

RSCDS City Moves

SD10 Milligan Cup

RSCDS City Moves

SD11 Janice Stevenson Quaich

Marybank SCD Team

SD13 Farr Cup No Entries
SD14 Lady Hermione Cameron of Lochiel Trophy No Entries
SP21 Inverness Speakers' Club (11-14yrs) Trophy

Bethany Morris, Katie Gillies & Catriona Garvie

SP22 Inverness Speakers' Club (15-19 yrs) Trophy

Timi Karoukis, Sophia Thom & Emily McClookey

SP32 Caroline Tait Shield

Balnain Primary P4-7

SP34 Carol Schroder Cup

Cradlehall Primary P4M

SP36 Florians Trophy for Speech

The Envoys - Glen Urquhart High

SP42 Inverness Arts Forum Trophy
ST01 Christina Cameron Shield

Velvet Lautan

ST06 Sieczkarek Cup

Mark Green

ST12 Montefiore Cup No Entries
ST18 Isobel Grant Quaich

Oliver Clark

ST22 Frank Gale Memorial Cup No Entries
ST28 Eastgate Cup

Dingwall Academy Senior String Ensemble

V106 Voiceworks Jade Award

Donald John McDiarmid

V107 Robertson Cup

Bethany McArthur

V110 Inverness Singers Scroll

Donald John McDiarmid

V111 Christina Cameron Quaich

Ian M Douglas

V202 Fairburn Challenge Trophy

Rachel Emmott

V203 Christina Cameron Cup

Donald John McDiarmid

V204 Inverness Opera Company Trophy

Rachel Emmott

V210 Rena Beaton Salver

Rosalind Hill

V301 Urquhart Cup No Entries
V303 Kinoull Cup

Ian M Douglas

W04 Bank of Scotland Cup No Entries
W08 Johan Stewart Memorial Trophy No Entries

 

Privacy Policy Safeguarding Policy Constitution
© Andrew Wiseman 2005